مقایسه املاک

مقایسه
You can only compare 4 properties, any new property added will replace the first one from the comparison.

اخبار

مناطق تهران

مناطق تهران

در این نوشته از کل مناطق تهران, 4 منطقه را بررسی میکنیم.

شاخصهای توسعه یافتگی

برای بررسی مناطق 10 شاخص را در نظر میگیریم. دو تا از این موارد اشتغال و تراکم نسبی جمعیت هستند. بر اساس این شاخص، مناطق ۱،۳، ۶ و ۷ بهترین شاخص را دارا هستند. شاخص‌های دیگر نیز شامل تعداد مراکز درمانی، ایستگاه‌های آتش‌نشانی، مراکز آموزشی، پارک و میدان‌ها میوه و تره‌بار می‌شود. تهران کلا دارای ۲۲ منطقه از نظر شهرداری است. این مناطق هرکدام برای خودشان دارای سطوح متفاوتی از امکانات هستند. شاید بهترین معیار مقایسه برای تشخیص بالا و یا پائین شهر میزان توسعه یافتگی این مناطق باشد. میزان توسعه یافتگی در 22 دسته قرار میگیرد و بر همین اساس نیز تهران به ۲۲ منطقه تقسیم می‌شود.

 منطقه ۶, منطقه فرا توسعه‌یافته تهران

شاید جالبترین منطقه تهران باشه. چرا؟ چون با میانگین شاخصهایی که بررسی شده بالاترین رتبه رو داره.

مکان جغرافیایی

منطقه ۶ تهران رو اگه بخواییم بررسی کنیم میتونیم  از شمال به بزرگراه همت، از غرب به بزرگراه چمران، از شرق به بزرگراه مدرس و خیابان مفتح و از جنوب به خیابان انقلاب محدودش کنیم. میبینیم که مرکز تهران رو شامل میشه. مساحتی هم حساب کنیم این منطقه ۳.۲ درصد از مساحت کل شهر تهران رو به خودش اختصاص داده.

محله ها

از محله‌‌های این منطقه می‌توان به محله‌های نصرت، کشاورز، امیرآباد، یوسف‌آباد، بهجت‌آباد، کریم‌خان، ساعی و آرژانتین اشاره کرد.

دیگر مکانها

این منطقه مسکونی نیز هست ولی لازمه یادآور بشیم که این منطقه بیشتر از بافت اداری و تجاری تشکیل‌ شده است. انواع دانشگاهها که در همه سطح تهران پراکنده هستند. از این میان دانشگاه‌های صنعتی کبیر و تهران در این منطقه قرار دارند. مراکز فرهنگی نیز که از شاخصهای مهم توسعه یافتگی هستند در اینجا چند مورد رو نام میبریم. فرهنگسرای سرو، فرهنگسرای شفق و کتابخانه شهید جهان‌آرا قابل اشاره هستند.

دانشگاه تهران

دانشگاه تهران

میانگین شاخصها

بر طبق شاخص‌هایی که در ابتدای نوشته ذکر کردیم تنها منطقه ۶ است که در کل بهترین وضعیت را دارد . اگر مناطق تهران را بر اساس عوامل اجتماعی مانند سواد، میزان طلاق، وجود مراکز خدمات اجتماعی و میزان جرائم بررسی کنیم باز هم منطقه ۶ بهترین وضعیت را به خودش اختصاص داده است. بررسی مناطق تهران بر اساس مراکز فرهنگی و تفریحی که شامل کتابخانه، مراکز ورزشی و مراکز مذهبی میشود مناطق ۱ تا ۶ را در بر گرفته است که باز هم منطقه شش مشمول میباشد.

منطقه ۳، منطقه سبز تهران

دیگر ناحیه که در این جستار بررسی میکنیم منطقه ۳ میباشد.

حدود جغرافیایی

از شمال به بزرگراه مدرس و چمران، از شرق به خیابان پاسداران و بخشی از خیابان شریعتی، از غرب تا اتوبان چمران و از جنوب تا اتوبان همت و بزرگراه رسالت ادامه مییابد.

آفرین به این همه سبزی!

فضای سبز بسیار بالایی دارد. مانند یک قلب تپنده برای تولید اکسیژن انجام وظیفه میکند. تمامی مکانهای عمومی چه تفریحی و چه خدماتی لازم هستند. هر چه بیشتر بهتر. در این میان این منطقه با داشتن ۷۳ پارک و بوستان از نظر سرانه فضای سبز با استانداردهای جهانی برابر می‌کند. این خیلی عالیه.

 

مناطق تهران

منطقه 3 تهران

محلات و دیگر مراکز

خیابانهای معروف و مهمی در این بخش وجود دارد. وجود خیابان شریعتی، ولیعصر و بلوار میرداماد بر اهمیت این محله می‌افزاید. تعدد محلات نیز زیاد است که هر کدام برای خود تا حدی سر زبان هستند. اختیاریه، پاسداران، دروس، دولت، دیباجی، جردن-ولیعصر، سیدخندان، ظفر، قلهک، ونک و میرداماد از محله‌های قدیمی و اصیل این منطقه میباشند. چند مرکز فرهنگی رو میتونیم نام ببریم. فرهنگسرای ارسباران، پارک موزه آب، مجموعه سینمایی پردیس ملت و کتابخانه استاد شهریار از این موارد هستند. یکی از بزرگ‌ترین و مجهزترین مراکز ورزشی تهران، مجموعه ورزشی انقلاب است و تقریبا همگی باهاش دور و نزدیک آشنایی داریم. این مجموعه ورزشی نیز در این منطقه است. مرکز تجاری میدان ونک نیز از گزینه های قابل ذکر میباشد.

منطقه ۱ و ساختمنهای لوکس آن

برای معرفی کلمه رایج بالا شهر تهران نمی‌توان یک حد و حدود مشخصی رو تعیین کرد و خط فرضی رو روی نقشه تهران کشید و قسمت شمالی آن را بالا شهر تهران دانست.

بافت منطقه

منطقه ۱ تهران بافتی دو رویه دارد. ترکیبی از بافت سنتی و بافت مدرن. چگونه؟ در سالهای گذشته دارای منازلی ویلایی و بزرگ و باغاتی پر از میوه بوده و همین دلیل است که بافتی شبه روستایی هنوز در آن خودنمایی میکند. پس میبینیم معماری سنتی و مدرن در ساختمانهای پایتخت خودش را نمایش میدهد. متراژ واحدها به نسبت مناطق پایینتر بالاست و همین هم قیمت املاک رو افزایش داده.  حال ممکن است برخی بالای شهر تهران را به دلیل داشتن این سازه‌ها و قیمت بالای ملک، بالاشهر بدانند.

چهارچوب جغرافیایی

از شمال به ارتفاعات دامنه جنوبی رشته‌کوه البرز، از جنوب به بزرگراه چمران، از شرق به بزرگراه ارتش و از غرب به اراضی رودخانه درکه منتهی میگردد.

محلات و دیگر مراکز

 باغ فردوس، ازگل، اقدسیه، زعفرانیه، الهیه، اوین، تجریش، دارآباد، درکه، دربند، فرمانیه، فرشته، قیطریه، کامرانیه، محمودیه و ولنجک  در این منطقه قرار دارند. از مراکز فرهنگی منطقه ۱ تهران می‌توان به فرهنگسرای نیاوران، نگارخانه جماران، کاخ نیاوران، کاخ‌موزه سعدآباد و فرهنگسرای ملل اشاره کرد. امامزاده ای که میتوانیم نام ببریم امامزاده صالح در میدان تجریش است.

در صفحه اول سایت قیمت اجاره آپارتمان مبله در تهران را ببینید.

مناطق تهران

مناطق تهران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *