مقایسه املاک

مقایسه
You can only compare 4 properties, any new property added will replace the first one from the comparison.

مقالات

غار کرفتو

غار کرفتو (1)

جاذبه های دیدنی و شگفت انگیزی در کردستان وجود دارد که با چندین بار دیدن و بازدید از آنها بازهم سیر نخواهید شد و هر بار از روایای مختلف به آن خواهید نگریست. غار کرفتو یکی از این جاذبه ها است که همانند یک دستگاه زمان ، بازدیدکننده را با  خود به عمق تاریخ خواهد برد.

در مسیر کرفتو

از خروجی دیواندره به سمت سقز 23 کیلومتر حرکت می کنیم جاده ای اصلی را پیش رو داریم با رسیدن به دوراهی تکاب از سمت راست وارد جاده ای فرعی می شویم 35 کیلومتر دیگر هم این مسیر را به سمت تکاب حرکت می کنیم بعد از آن از سمت چپ وارد جاده به سمت غار کرفتو خواهیم شد و بعد از مسافتی 4 کیلومتری به غار کرفتو خواهیم رسید.

نمای بیرونی غار کرفتو

نمای بیرونی غار کرفتو

چطور برویم؟

بسته به اینکه مبدأ سفر شما کجاست، راه های مختلفی برای رسیدن به غار کرفتو وجود دارد:
1- از طریق استان کردستان:

از سنندج تا شهر دیواندره 95 کیلومتر فاصله است. این مسیر یک بانده با آسفالت خوب و تماما کوهستانی است. از دیواندره به سمت سقز حرکت کنید. پس از طی 37 کیلومتر، یک سه راهی در سمت راست وجود دارد که به سه راهی تکاب معروف است. تابلو غار کرفتو در ابتدای سه راهی نصب شده است. از سه راهی تکاب تا غار دقیقا 33 کیلومتر فاصله است. کل مسیر آسفالت و یک بانده است. کیفیت آسفالت مطلوب است. در این مسیر دو، سه راهی وجود دارد که در هر دو لازم است به سمت چپ بپیچید هر چند تابلوی راهنمایی به سمت غار وجود دارد.

2- مسیر تهران – زنجان:

اگر از تهران صرفاً به قصد بازدید غار کرفتو حرکت می کنید (تصمیم ندارید به همدان یا سنندج بروید یا این که بخواهید بعداً از طریق سنندج به تهران بازگردید) فاصله تهران تا زنجان حدود 320 کیلومتر و اتوبان است. از زنجان تا دیواندره از طریق بیجار حدود200 کیلومتر فاصله است که جاده آن آسفالت و یک بانده و بخشی از آن کوهستانی است. (جمعاً از تهران تا دیواندره 520 کیلومتر و تا غار کرفتو 590 کیلومتر است.) اگر می خواهید این مسیر را انتخاب کنید، بازدید از تخت سلیمان واقع در 42 کیلومتری تکاب را نیز به شما توصیه می کنیم. لازم به توضیح است که یک راه میانبر بسیار کوتاه شما را از تکاب به غار کرفتو هدایت خواهد کرد.

3- از طریق آذربایجان شرقی:
مسیر تبریز، عجب شیر، بناب، ملکان، میاندوآب، بوکان، سقفز، غار کرفتو را طی کنید.

4- از طریق آذربایجان غربی:
مسیر ارومیه، مهاباد، بوکان، سقز، غار کرفتو را طی کنید.

با توقف در محدوده پارکینگ غاری بلند قامت با وجود پنجره های رو به بیرون را خواهید دید که در نوع خود بی نظیر است، در اطراف غار با بهره گیری از طبیعت موجود سکوهای برای استراحت تعبیه شده است که در دل کوه قرار دارد.

غار کرفتو

غار کرفتو

هنرنمایی گذشتگان

این غار تلفیقی از هنر دست و طبیعت است که بعد از هزاران سال هنوز هم خود نمایی می کند در دوران مختلف سکونت در طبقات مختلف این غار وجود داشته است، با توجه به اینکه در آن دوران آپارتمان نشینی مرسوم نبوده است می‌توان غار کرفتو را به عنوان اولین آپارتمان مسکونی معرفی کرد. جالب است بدانید در دوره های مختلف انسان ها در این غار سکونت داشته اند که این سکونت ها باعث شده تغییراتی جالب در غار ایجاد شود. تغییراتی مانند اتاق های تو در تو، راهرو و دالان عبوری و … از این جهت می توان گفت غار کرفتو در میان غارهای دست کند از شهرت خاصی برخوردار است، غاری که از لحاظ بافت ساختمانی معماری بی نظیری دارد.

سکونت در دوران مختلف

تنها صبر و شکیبایی کنده‌کاران ماد توانسته چنین معماری باشکوهی را خلق کرده باشد. مشاهده تعداد زیادی اطاق و راهرو که در قلب کوهستان ایجاد شده و در طبقات مختلف مرتبط با همدیگر قرار گرفته، هر بیننده‌ای را شگفت‌زده می‌کند. بدون تردید نوع چکش و قلم مورد استفاده کنده‌کاران آهن بوده است. مردمی که در این منطقه زندگی می‌کرده‌اند از لشکرکشی‌های وحشیانه آشوریان هراس داشته و احتمالاً اقدام به ایجاد این قلعه در داخل یک غار طبیعی کرده‌اند. دژ کرفتو در دوران‌های مختلف مورد استفاده قرار گرفته است. این مسئله از سبک معماری مورد استفاده در آن و نیز از سنگ نگاره‌های روی دیوارها آشکار می‌گردد. بقایا و آثار متأخرتر از قبیل نوشته‌های یونانی و کتیبه‌ای مربوط به دوره اسلامی نیز وجود دارد. در طبقه سوم دو درب در کنار هم وجود دارد که یکی از آنها ارتفاعی بلند و یکی هم ارتفاعی کوتاه تر دارد گفته می شود این اتاق محل اسکان پادشاه یا رئیس آن مجموعه بوده است و افراد عادی بخاطر اینکه با حالت تعظیم به خدمت پادشاه برسند از درب با ارتفاع کم وارد اتاق می شدند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *