مقایسه املاک

مقایسه
You can only compare 4 properties, any new property added will replace the first one from the comparison.

اخبار

غار کرفتو

غار کرفتو (2)

وجود کتیبه تاریخی در کرفتو

در غار کرفتو بر سردر یکی از اتاق‌های طبقۀ سوم کتیبه‌ای یونانی وجود دارد. در این کتیبه از الهه‌ای بنام هراکلس نام برده شده و به همین دلیل برخی این غار را معبد این الهه می‌دانند. در کتیبه چنین آمده است که: «آنجا هراکلس سکونت دارد، باشد که پلیدی در آن راه نیابد.  این خانه هراکلس است. هرکسی در آن وارد شود در امان است». گرچه هنوز به صورت قطعی اثری قدیمی‌تر از دورۀ سلوکی در این غار نمی توان ارائه داد ولی شاید این غار از ادوار قدیمی‌تر مورد استفاده بوده که در دورۀ هلنی دوباره مورد توجه واقع شده است. آثار تاریخی کنار کرفتو آثار تاریخی دیگر کرفتو غار کانی میکائیل از هزارۀ چهارم قبل از میلاد در جهت شمال شرقی و در جانب دیگر کوه کرفتو، گورستان تاریخی کول تاریکه از هزارۀ اول قبل از میلاد و دورۀ مانایی نشان از سکونت انسان در ادوار مختلف تاریخی در نزدیک غار کرفتو است.

کتیبه یونانی غار کرفتو

کتیبه یونانی غار کرفتو

ایجاد مسیرهای طبیعی کرفتو

ساکنان غار چون منطقه سردسیر بوده و بارش‌های فراوان برف و باران وجود داشته پس مشکل تامین آب نداشته‌اند. همینک نیز در زیر یکی از صخره‌های نزدیک دهانه غار آبی گوارا از لابلای سنگ‌ها عبور می‌کند و چون ریسمان زیبای نقره‌ای به زمین می‌رسد. مسیر طبیعی غار در طول خویش دارای فراز و نشیب و اختلافات زیادی است، به طوری که در برخی بخش‌ها علاوه بر وسعت خاص دالان‌ها و تالارهای طبیعی و ارتفاع زیاد سقف آنها، قسمت‌هایی نیز وجود دارد که باید به حالت سینه خیز و به دشواری از آنها عبور کرد.

در غار کرفتو، عوامل طبیعی باعث ایجاد تشکیل شبکه ای از حفره ها و دهلیزهای مرتبط با هم شده است که با سکونت انسان این فضاها جهت استقرار توسعه یافته است. ورودی غار از پاگرد پایینی آن حدود ۲۰ متر ارتفاع و نسبت به رودخانۀ فصلی پایین دره در جنوب غار حدود ۱۰۷ متر ارتفاع دارد. ستون فقرات غار حدود ۷۵۰ متر طول دارد و شاخه‌های فرعی متعددی از آن منشعب می‌ شود . در اکثر طبقات غار چاهای سنگی دیده می شود که کاربرد های متفاوت از جمله انبار آب و غله داشته اند.

زیبایی های اطراف کرفتو

یکی از زیبایی های نزدیک به غار کرفتو روستای مسعودآباد است که علاوه بر طبیعت زیبا و بافت روستایی اصیل می توان برخی سنت های بومی را در بین ساکنان آن دید. کردستان، سرزمینی که سنگ‌هایش نیز عاشق می‌شوند. موسیقی کردی سرشار از ظرایف و فنونی است که درد عشق عاشقان داغدار را گیراتر نماید.

سنگ نگاره‌های کرفتو بقایا و آثار متأخرتر از قبیل نوشته‌های یونانی و کتیبه‌ای مربوط به دوره اسلامی نیز وجود دارد. با این وجود اکثر سنگ نگا‌ره‌های غار متعلق به دوره آخر ساخت و استفاده مردم از غار است.

یک نظر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *