مقایسه املاک

مقایسه
You can only compare 4 properties, any new property added will replace the first one from the comparison.

اخبار

هورامان

هورامان (1)

طبیعت کردستان بسیار زیبا و حیرت‌آور است.  در هر چهار فصل سال به قدری زیباست که مقصد سفر گردشگران بسیاری است. استان کردستان در غرب کشور واقع شده و از غرب با کشور عراق مرز مشترک دارد که آنجا نیز کرد نشین است و حدود ۲۰۰ کیلومتر مرز مشترک دارد. استان کردستان از لحاظ آب و هوایی کوهستانی است و جاذبه‌ های طبیعت گردی بسیاری را به علاوه  جاذبه های تاریخی در خود جای داده است. روستا و منطقه هورامان تخت یکی از این جاذبه‌های بسیار زیباست.

موقعیت جغرافیایی روستای هورامان تخت

از این همه زیبایی کردستان و هورامانات بر روستای هورامان تخت تمرکز می کنیم. روستای هورامان در قسمت جنوب شرقی شهرستان مریوان قرار گرفته است. اورامان یا همان هورامان تخت روستایی در بخش اورامان شهرستان سروآباد است. فاصله آن از مریوان ۷۵ کیلومتر است. این منطقه در دل کوهستان‌های سرکش زاگرس قرار دارد. مگر کوهستان های کردستان ترکبه از هورامانات سرکش تر و وحشی تر باشند. رودخانه های کوچک و بزرگ زیادی از این جا سرچشمه می گیرند و یا از این جا رد می شوند. رودخانه‌های زیبای «سیروان» و «لیله» دو رودخانه مشهور هستند که از کنار روستای هورامان تخت رد می شوند. دو رودخانه ذکر شده در مکانی به نام «دروله» که در مرز مشترک ایران و عراق قرار دارد، یکی می شوند. روستای هورامان در وسط دره‌ای قرار گرفته که به صورت شرقی – غربی است. شیب دره تند است و کوه «تخت» روبه‌روی آن قرار گرفته است. در واقع کوه نیز تخت نیست. علت

طبیعت زیبای هورامان

طبیعت زیبای هورامان

نامگذاری روستا نیز وجود همین کوه است. روستاهای «کماله» و «بلبر» نیز در اطراف روستای هورامان تخت هستند. راه پر پیچ و خم قبل از روستای بلبر واقعا زیب و کم نظیر است. همانطور که در توضیحات مشخص است هورامانات در کل کوهستانیست. چه هورامان در استان های کردستان و کرمانشاه چه در کردستان عراق. آب و هوای آن در بهار و تابستان خنک است ولی زمستان سخت و دشواری دارد. جنگل‌های کردستان بیشتر بلوط است که از پیرانشهر و منطقه پردانان شروع می شود. جنگل هورامانات نیز بلوط است.  پوشش گیاهی آن نیز منحصر به فرد است.

تاریخچه روستای هورامان تخت

تاریخی بودن این روستا نیز حائز اهمیت است. خود روستای اورامان تخت چند روستا به نام‌های ناو، هجیج و اسپریز را شامل می شد. تحقیقاتی که انجام شده می گوید در چند هزار سال پیش در نزدیکی این چند روستا مردمانی زندگی می‌کردند که احتمالا وجود آن‌ها به دوران پارینه سنگی برمی‌گردد. در آن جا وسایل و ابزار انسان‌های غارنشین مثل اجاق و تعدادی استخوان که شبیه اسکلت بز کوهی است کشف شده است. تمامی این موارد نشان دهنده قدمت و تاریخی بودن کردستان به کلی و هورامان به خصوص است. در غارهای «شانیدر» و «بیستون» انسان‌های اولیه که سرشان بزرگ بوده اما قدی کوتاه و بینی کوچکی داشتند که به آن‌های انسان‌های نئاندرتال می‌گویند، زندگی می‌کردند. این تحقیاقت نشان داده که با گذشت زمان، انسان‌‌هایی به این دهکده‌ها مهاجرت کردند و آثاری از آن‌ها در غار «کناچه» پیدا شده است.

در نوشته دیگری اطلاعات بیشتری را در اختیارتان قرار خواهیم داد.

پانوشت : عکس ها با دوربین گل نشین

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *