مقایسه املاک

مقایسه
You can only compare 4 properties, any new property added will replace the first one from the comparison.

اخبار

جذب و انتقال آب در ریشه گیاهان

جذب و انتقال آب در ریشه گیاهان دو لپه‌ای بخش اول

در ادامه مبحث گیاهان به جذب و انتقال آب و مواد معدنی در ریشه گیاهان دو لپه‌ای می‌رسیم. این انتقال از ریشه تا آوند چوبی را شامل می‌شود که در سه مسیر عرض غشایی، سیم‌پلاستی و آپوپلاستی انجام می‌گیرد. مسیر چون کوتاه است پس با مسیر کوتاه شناخته می‌شود! باید این انتقال را در سه مقطع مکانی و زمانی بررسی کنیم.

مکانهای قابل بررسی انتقال آب در ریشه

 1. هنگامی که آب و مواد معدنی از خاک وارد ریشه گیاه می‌شود.
 2. هنگامی که از روپوست یا اپیدرم تا درون پوست حرکت می‌کنند.
 3. عبور از درون‌پوست (آندودرم) و سپس از ریشه‌زا و رسیدن به آوند چوبی.

در ادامه به بررسی هر سه مسیر در هر سه حالت میپردازیم. به تصویر کتاب درسی توجه می‌کنیم و نکاتش رو با همدیگه مرور و بررسی می‌کنیم. نکته مهمی که اینجا قابل بررسی هست اینه که این تصویر مربوط به یاخته ها از روپوست(اپیدرم) تا آندودرم هستش. به این معنی که مسیر آب در روپوست(اپیدرم) و درون‌پوست (آندودرم) رو شامل نمیشه. چون در این دو لایه سلول عبور آب کاملا متفاوته و اونارو هم توضیح میدیم.

مسیر آپوپلاستی

کم دردسرترین و کم پیچ و خم‌ترین مسیر همین مسیر آپوپلاستیه. به غشا سلول و عبور از کانال‌های آبی(آکواپورین) و لایه‌های فسفولیپیدی و پلاسمودسم کاری نداره. راحت و تنها از دو مکان عبور میکنه.

 • دیواره سلولی
 • فضای خالی بین یاخته‌ها

مسیر سیم‌پلاستی

مسیری که تا اندازه زیادی برخلاف مسیر آپوپلاستی خودشو نشون میده. اگه توجه کنید این مسیر تنها راه ورودیش به یاخته بعدی پلاسمودسم یاخته‌هاست. به این معنی که به هیچ وجه از روپوست تا درون پوست از دیواره سلولی و فضای خالی بین یاخته‌ها عبور نمیکنه. از میان ساختار دولایه فسفولیپیدی غشا هم رد نمیشه. عبوری از کانال‌های مخصوص آب هم نداره. بازم یادآوری میکنم که تا حالا ورود آب از خاک به ریشه و همچنین عبور از درون‌پوست (آندودرم) رو هم بررسی نکردیم.

جذب و انتقال آب در ریشه گیاهان

جذب و انتقال آب در ریشه گیاهان

مسیر عرض غشایی

مسیر آخر که در انتقال آب و مواد معدنی در ریشه گیاهان دولپه ای  بررسی می‌کنیم مسیر عرض غشاییه. تقریبا حالت میانگین دو مسیر بالاست. وقتی از یاخته‌ای به سمت سلول دیگر حرکت می‌کنیم، آب و مواد معدنی از دیواره یاخته‌ای و فضای خالی احتمالی بین آن‌ها رد میشه. پس از رسیدن به یاخته بعدی از غشای یاخته عبور میکنن. ولی این عبور از پلاسمودسم نیست، بلکه از غشای دولایه فسفولیپیدی و یا کانال‌های مختص به آب است.

ورود آب و مواد معدنی از خاک به ریشه

بیرونی‌ترین لایه ریشه همان بافت پوششیست. در درس بعدی این موضوع و روش ورود رو بررسی می‌کنیم. همچنین عبور آب و مواد معدنی از درون‌پوست.

 

یک نظر

 1. www.standardoysterco.com

  روشن می گوید:  

  Oh my goodness! Incredible article dude! Thanks, However I am having issues with your RSS.
  I don’t understand the reason why I am unable to join it.
  Is there anyone else getting identical RSS problems? Anybody who
  knows the answer will you kindly respond? Thanks!!

  پاسخ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *